نوشتن بیزینس پلن

چگونه یک بیزینس پلن بنویسیم!؟

همانطور که در مقالات قبلی توضیح دادیم، بیزینس پلن، برنامه ریزی کسب و کار از مرحله ابتدا تا رسیدن به محصول است. با استفاده از بیزینس پلن به اطلاعات مفیدی درمورد مراحل و اهداف کسب و کار خود دست می بایم. همچنین از میزان زمان و هزینه مورد نیاز آن آگاهی پیدا می کنیم. بیزینس پلن به ما یک شمای کلی از کسب و کارمان می دهد. در این مقاله مراحل نوشتن یک بیزینس پلن را به صورت کامل شرح خواهیم داد.

 

بیزینس پلن را از دیدگاه مخاطبان خود بنویسید

شروع هر کسب و کاری باید از دیدگاه مخاطبان آن باشد. اینکه چرا این طرح کسب و کار را ایجاد می کنید و هدف آن چیست؟ آیا ایده های آینده برای کسب و کار ما می باشد؟ آیا سرمایه گذاری مطمئنی است؟ بنابراین نویسنده باید بیزینس پلن را براساس مخاطبان و نیازمندی هایی که هرگروه از مخاطبان دارند، بنویسد.

به عنوان مثال، اگر شما به دنبال تأمین بودجه هستید، سرمایه گذار بالقوه به دنبال توضیح روشنی درباره دوره و مدت زمانی که باید سرمایه خود را در کسب و کار شما قرار دهد باشد. همچنین می خواهد در مورد احتمال موفقیت کلی شرکت بداند. داشتن یک ایده درست می تواند به آسانی این توانایی را به شما بدهد.

 

تحقیق کامل بازار بیزینس پلن

سرمایه گذاران به کسب و کار شما علاقه مند می شوند درصورتی که شما بعد از تحقیق و تحلیل بازار به دانش کافی از بازار رسیده باشید. تحقیق بازار از اهمیت زیادی برخوردار است و سرمایه گذاران در بیزینس پلن دنبال آن هستند. بیزینس پلن باید حاوی اطلاعاتی مانند اندازه بازار، پیش بینی رشد بازار و روش برنامه ریزی برای دسترسی به این بازار باشد.

 

درک رقابت بیزینس پلن

اولین اصل در محیط کسب و کار درک رقابت، مبانی و ماهیت آن در صنعت است. در پایان این مرحله، شما باید درک و برنامه ریزی خود را در مورد چگونگی رقابت با کسانی که در حال حاضر در صنعت کسب و کار شما فعالیت می کنند به آن اضافه کنید.

 

توجه به جزئیات بیزینس پلن

مختصر نوشتن بیزینس پلن بسیار مهم است، اما باید جزئیات مهمی نیز در بر داشته باشید تا خواننده تصویر واضحی از چیزی که در ذهن شما است ایجاد کند.

نویسنده بیزینس پلن نقش مهمی در اجرای آن دارد، بیزینس پلن باید شامل محتوای دقیق، پیش بینی های معتبر، مفروضات واقع بینانه باشند. بیزنس پلن ها همچنین باید عاری از غلط املایی باشد. فرمت بیزینس پلن نیز مهم است و لازم است همیشه یک نسخه پشتیبان از بیزنیس پلن داشته باشید.

 

تمرکز بر فرصت بیزینس پلن

در صورتی که به دنبال سرمایه گذاری برای شرکت خود هستید، باید به وضوح توضیح دهید که چرا سرمایه گذار باید مسائل مالی کسب و کار شما را تأمین کند، در حالی که می تواند پول خود را در بانک خود داشته باشد یا جای دیگر سرمایه گذاری کند. شما همچنین می بایست پیشنهاد فروش منحصر به فرد را تعیین کنید؟ و چرا باید یک فرد تصمیم بگیرد از شرکت شما چیزی خرید کند؟

 

اطمینان حاصل کنید که بیزینس پلن شما تمام زمینه های اصلی را دربردارد!

اگر مطمئن نیستید که بیزینس پلن باید شامل چه چیزهایی باشد در مورد آن تحقیق کنید. همه چیزهایی که باعث ایجاد بیزینس پلن می شوند را پیدا کنید. برای شروع، ممکن است لازم باشد جزئیات مربوط به شرکت، بازار، خدمات یا محصول، عملیات، حسابداری، بازاریابی و تیم مدیریت را مطرح کنید. شما همچنین باید اولویت های خواننده را در موقعیت های مختلف در نظر بگیرید. حتی اگر برنامه ها تا حد زیادی متنی است، بهتر است که از نمودارهای رنگی ساده استفاده کنیم.

 

محاسبات را انجام دهید

هر عدد ذکر شده در بیزینس پلن، حتماٌ بررسی شود. از این رو هزینه ها باید مستند باشند و پیش بینی های فروش باید واقع بینانه و محافظه کارانه باشند. و حتی اگر هزینه ها تا حد زیادی قابل پیش بینی و مشخص باشند، سطح فروش تعیین کننده اصلی در شکست یا موفقیت شرکت خواهد بود.

در صورتی که شما از طرفداران ریاضی نیستید، فردی استخدام کنید که می تواند به شما در جریان پرداخت و نمودار پرداخت نقدی کمک کند. در این حالت خواننده  درک بهتری از میزان سرمایه ای که شما برای موفقیت و میزان فروش لازم برای جبران هزینه دارد. شما همچنین باید در نظر داشته باشید که هزینه های راه اندازی اولیه زیاد است و باید برای آن آماده باشید.

 

خلاصه اجرایی بیزینس پلن

مهمترین بخش بیزینس پلن، خلاصه اجرایی است، زیرا اساسا شروع برنامه محسوب می شود. علاوه بر این توصیفی برای سرمایه گذارانی است که زمان کمی برای مطالعه و یا تصمیم گیری در مورد اختصاص سرمایه به کسب و کار شما در اختیار دارند.

این قسمت باید در پایان طرح بیزینس پلن باشد و باید فاکتوری که باعث تعجب دیگران می شود را نیز داشته باشد. علاوه بر این، شما باید یک “مرور آسانسوری” کوچک داشته باشید، که یک مرور کلی از مزایای اصلی سرویس جدید یا محصول است.

 

تجزیه و تحلیل

به محض این که بیزینس پلن را تکمیل کرده اید، آن را مستقل تحلیل و بازبینی کنید. فردی را انتخاب کنید که با فرآیند در ارتباط نیست، اما دانش خوبی برای بررسی آن از جنبه های مختلف دارد. فرد باید بتواند طرح را در جاهایی که خوب عمل نمی کند و نیاز به ویرایش دارد، مورد انتقاد قرار دهد.

 

بیزینس پلن را اجرا کنید

در نهایت، این طرح به عنوان یک سند زندگی است که تمام مسئولیت های خاص، مهلت ها و تاریخ ها را در بر می گیرد. علاوه بر این، باید مرتباٌ نیز به روز و بررسی شود.

در کل، هر کسب و کار به طور کامل مبتنی بر افرادی است که تصمیمات پیشرو در شرکت را اتخاذ می کنند و همچنین کسانی که مسئول و پاسخگوی هر تصمیم گیری هستند. بیزینس پلن برنده نشان می دهد که شرکت به طور کامل بر آنچه که برای دستیابی به اهداف شرکت نیاز دارد، متمرکز است. بنابراین، بهتر است روی برنامه کاری خود تمرکز کنید و مطمئن شوید که همه به درستی تکمیل شده اند.

 

در صورتی که قصد دارید کسب و کار خود را راه اندازی نمایید و در نگارش بیزینس پلن خود نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید ما در این مسیر همراه شما خواهیم بود.

 

 

 

مطالب مرتبط:

 

آیا نیاز به مشاوره در زمینه کسب و کار خود دارید؟

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید!

 

ما راه حل را می دانیم ، در غیر اینصورت آنرا می یابیم.           .We know the solution, Otherwise We will find it

ارتباط با ما

درباره ما

علیرغم وجود فرصت های گوناگون برای ادامه این مسیر در خارج ازکشور، دغدغه اداره کسب و کارها به شیوه کاملا سنتی در کشور عزیزمان من را بر آن داشت که قدم به عرصه مشاوره کسب و کار گذاشته تا بتوانم به نوبه خود گام هایی را هر چند کوچک در نزدیک تر کردن شیوه مدیریت کسب و کارهای کشورمان به سمت استانداردهای روز دنیا بردارم.