اگر میخواهید از طریق کارآفرینی مهاجرت کنید اولین گام این است که در کشور مقصد یک شرکت تجاری ثبت کنید تا بتوانید امور تجاری خود را در این کشور سامان دهید. برای اینکه یک شرکت با موفقیت به ثبت برسد و همچنین پتانسیل این را داشته باشد که برای مقاصد مهاجرتی از آن استفاده شود شما باید در یک سند شفاف و روشن اهداف تجاری تان را توضیح دهید. علاوه بر اهداف تجاری باید روشن شود که شما قصد دارید از طریق چه نوع فعالیت هایی به این اهداف دست یابید.

 

اگر بیزینس پلن شما این ویژگی ها را نداشته باشد ، ممکن است شرکت شما ثبت بشود اما بعید است که بتوان آن را برای دریافت اقامت و یا مهاجرت استفاده کرد. حال که با در نظر گرفتن این موضوع متوجه اهمیت بیزینس پلن شدیم ، باید بدانیم که چطور بیزینس پلن بنویسیم . نوشتار راهنمای نوشتن بیزینس پلن برای شرکت به این موضوع می پردازد .

 

 

 

سه قانون مهم که باید رعایت کنید

 

برای نوشتن یک بیزینس پلن خوب قوانینی هم باید رعایت شوند. در بین این قوانین رعایت 3 مقرره مهم نقش حیاتی دارد :

 

الف ) بیزینس پلن را کوتاه نگه دارید

پلن کسب و کار شما باید کوتاه و مختصر باشد. هیچ کس یک بیزنس پلن 100 صفحه ای را نمی خواهند . ما می خواهیم این پلن کسب و کار خوانده شود. پس رعایت اختصار بسیار مهم است.

 

از اینها گذشته بیزینس پلن سندی است که شما می خواهید کسب و کار خود را در آینده بر اساس آن هدایت کنید و به مرور زمان آن را اصلاح کرده و بروز رسانی کنید. بنابراین نباید بیزینس پلن اینقدر پیچیده و طولانی باشد که در کشوی میز شما به فراموشی سپرده شود.

 

 

ب ) مخاطبین خود را بشناسید

در تحریر بیزنس پلن خود از زبانی استفاده کنید که مخاطبین شما بفهمند. به طور مثال اگر کسب و کار شما  در مورد تولید یک محصول دانش محور است اما سرمایه گذارانی که شما تلاش در جذب آنها دارید از مسائل علمی سر در نمی آورند شما باید بیزینس پلن را به شکلی ساده و نه علمی بنویسید .

 

 

ج ) اعتماد به نفس داشته باشید

اکثر صاحبین کسب و کار متخصص مدیریت شرکتی نیستند پس شما هم خودتان را درست کم نگیرید. قرار نیست که بیزینس پلن بنویسید که بسیار تخصصی باشد و هیچ کس از ان سر در نیاورد. اگر کارتان را بلد باشد و به آن عشق بورزید می توانید به بهترین شکل و ساده ترین آنها این کسب و کار را مدیریت کنید و آن را برای مخاطبین خود توجیه کنید.

 

 

 

 

چطور بیزینس پلن بنویسیم

 

 

اما چطور بیزینس پلن بنویسیم ؟چه مطالبی را باید در بیزینس پلن خود مطرح کنیم ؟ مفاد مهم یک بیزینس پلن شرکتی کدامند ؟ ما در این قسمت به شما توضیح می دهیم که چه مواردی باید حتما در یک بیزینس پلن خوب طرح شوند.

 

1- مقدمه خلاصه مطلب

این بخش در حقیقت دورنمای کلی کسب و کار شماست. توضیح اهداف کلی که شما دنبال خواهید کرد. معمولا این بخش را در ابتدای بیزینس پلن می نویسند . حجم آن هم می تواند بین یک یا دو صفحه باشد. البته برخی هم اعتقاد دارند می توان این بخش را در انتها نوشت.

 

 

2- فرصت ها

این بخش در حقیقت به این پرسش پاسخ می دهد که شما چه نیازی را در بازار کالا یا خدمات بر طرف خواهید کرد. بازار هدف شما چیست و شما چه کسانی را مشتری خود می دانید.

 

 

3- اجرای طرح

در این بخش بیزینس پلن شما توضیح می دهید که چگونه قرار است فرصت ها را کشف کنید و سپس آنها را تبدیل به کسب و کار نمایید.این بخش در واقع نحوه مارکتینگ و طرح های فروش و عرضه شما را در بر می گیرد. همچنین اینجا اشاره می کنید که عملیات تجاری شما چگونه خواهد بود و چطور قرار است موفقیت را اندازه گیری کنید.

 

 

4- گروه و شرکت

سرمایه گذار ها در کنار ایده های خوب به دنبال تیم متخصص و مجرب هم هستند. از این بخش استفاده کنید که تیم فعلی خود را معرفی کرده و همچنین بیان کنید که چه کسانی را در آینده استخدام خواهید کرد. در این بخش اگر قبلا هم به همین کار مشغول بوده اید می توانید به نوع شرکتتان ، محل کار و عملیات خود اشاره کنید.

 

 

5- پلن مالی و اقتصادی بیزینس پلن شما بدون یک طرح مالی کامل نمی شود. در این بخش باید درآمدهای شرکت را پیش بینی کنید و از منابع مالی خود سخن بگویید. همچنین اگر می خواهید در آینده سرمایه گذار جذب کنید در این بخش باید به جزئیات آن اشاره کنید.

 

 

6- پیوست ها

اگر بیزینس پلن شما برای فهم بهتر نیاز به تصاویر ، فرمولها و نمودار ها دارد می تواند از بخش پیوست ها برای این موضوع استفاده کنید. این بخش معمولا در انتهای بیزینس پلن می آید و مطالب مطروحه در بیزینس پلن را پشتیبانی می کند.

 

ما در آینده به توضیح هر کدام از این بخش ها به صورت مشروح خواهیم پرداخت. فراموش نکنید که مهم ترین چیز این است که شما در این کسب و کار تجربه داشته باشید و به آن علاقه مند باشید. این موضوع مهم ترین رکن هر بیزینس پلن است و باید موجود باشد. توصیه هر وکیل کارکشته مهاجرت این است که هرگز تن به کارهای صوری و شرکتهای کاغذی ندهید. اگر مهاجرت از طریق کارآفرینی را انتخاب کرده اید ، فراموش نکنید که این موضوع سرنوشت شما در کشور خارجی است ، بنابراین باید مطابق اصول و مقررات حرکت کنید.

مطالب مرتبط:

 

آیا نیاز به مشاوره در زمینه کسب و کار خود دارید؟

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید!

 

ما راه حل را می دانیم ، در غیر اینصورت آنرا می یابیم.           .We know the solution, Otherwise We will find it

ارتباط با ما

درباره ما

علیرغم وجود فرصت های گوناگون برای ادامه این مسیر در خارج ازکشور، دغدغه اداره کسب و کارها به شیوه کاملا سنتی در کشور عزیزمان من را بر آن داشت که قدم به عرصه مشاوره کسب و کار گذاشته تا بتوانم به نوبه خود گام هایی را هر چند کوچک در نزدیک تر کردن شیوه مدیریت کسب و کارهای کشورمان به سمت استانداردهای روز دنیا بردارم.