مشاوره کسب و کار خانوادگی

خانواده ها در کسب و کار خانوادگی معمولاً برای اینکه منفعت خود در حوزه مالی را محقق کرده و رابطه خویشاوندی قوی تری را رقم بزنند، تصمیمات بزرگ و سرنوشت سازی می گیرند. با این حال رهبر چنین کسب و کارهایی باید با سه چالش مقابله کند:

کسب و کار به چه چیزهایی نیاز دارد و اهدافش چیست؟

نیازها و خواسته های خانواده به طور کلی (مانند انسجام و نزدیکی اعضاء به هم) چیست؟

نیاز و خواسته تک تک اعضای خانواده چیست؟

حتی افراد حرفه ای که برای هر مشکلی، یک راهکار پیدا می کنند نیز همیشه با این سه چالش رو به رو هستند و باید با توجه مداوم به آنها رسیدگی کنند. در واقع مقابله موثر با این مسائل عامل تعیین کننده در سود دهی یا زیان دهی (بازگشت سرمایه کمتر نسبت به رقبا و مخدوش شدن روابط خانوادگی) شرکت است. افرادی که در نقش رهبری کسب و کارهای خانوادگی هستند، توانایی زیادی در هدایت و حمایت اعضای خانواده خود دارند. مدیریت چنین مجموعه ای باید به دنبال منفعت خانوادگی و مزایای اقتصادی باشد و لذا برای حل و فصل سه معضل ذکر شده، تلاش خود را به کار ببندد. به همین دلیل در ادامه ۵ راهکار ارائه کرده ایم که مانع از شکست کسب و کار خانوادگی می شود.

 

5 استراتژی برای جلوگیری از شکست کسب و کار خانوادگی

۱- به انتخاب و استقلال اعضای خانواده احترام بگذارید.

کسب و کار خانوادگی ، یک محیط نظامی نیست و اعضای خانواده باید بتوانند برای شغل مورد نظرشان حق انتخاب داشته باشند. در واقع اگر فرصت های متعدد شغلی پیش روی آنها قرار دارد (در خارج از کسب و کار خانوادگی) باید دست شان برای انتخاب باز باشد. اگر عضوی از خانواده خواست شرکت را ترک کند، باید بتواند بدون هیچ مواخذه، جریمه یا سرزنشی این کار را انجام دهد. آیا می‌توانید فرزند خود را از شرکت اخراج کرده و همچنان دوستش داشته باشید؟ و یا با او مثل یک فرد خیانتکار رفتار خواهید کرد؟ واقعیت این است که فقط با دادن آزادی عمل به اعضای خانواده برای فعالیت یا عدم فعالیت در شرکت است که آنها خود را متعهد به کسب و کارتان می کنند و در عین حال تعهد راسخی نیز به خانواده خواهند داشت.

 

۲- بر اساس عملکرد اعضای خانواده به آنها حقوق دهید.

هر چه عملکرد عضوی از اعضای خانواده بیشتر باشد طبیعتاً باید حقوق بیشتری دریافت کند و بالعکس. بنابراین نوع عملکرد افراد را ارزیابی کرده و به یک اندازه به اعضای خانواده و کارمندان غیرخانواده حقوق دهید. باید بدانید کارمندان غیرخانواده اگر حقوق مناسبی دریافت کنند، کار و تعهد خود را به خوبی انجام خواهند داد. به این ترتیب موقعیت خوبی برای رقابت بین کارمندان (اعضای خانواده و غیرخانواده) به وجود آورده اید و آنها نیز متوجه می شوند که برای دریافت پاداش باید برای عملکرد بهتر با هم رقابت کنند. در واقع این رزومه و تجربه افراد است که آنها را مستحق دریافت حقوق می کند و نه رابطه خویشاوندی. همچنین عوامل غیر عملکردی نظیر سیاست های خانوادگی، نیازهای شخصی، سهم مالکیت و غیره نباید مورد توجه قرار بگیرد.

 

۳- فرهنگ سازی کنید.

برای اینکه بتوانید بهترین و کارآمدترین اعضای خانواده را جذب کسب و کار خانوادگی کنید، باید محیطی فوق‌العاده برای کار ایجاد کنید. اعضای خانواده باید شاهد فرهنگی در محیط کار باشند که برای عدالت و اعتماد ارزش قائل است و فرصت انجام فعالیت‌های مهم و توسعه شغلی را برای همه کارمندان فراهم می کند. مطمئنا اگر بخواهید برای حفظ کارمندان، روی وفاداری خانوادگی حساب باز کنید، استراتژی بدی را در پیش گرفته اید. بهترین راه، فرهنگ سازی است چرا که با این کار، اعضای کارآمد خانواده قطعاً جذب کسب و کارتان می شوند و به کار خود ادامه می دهند.

اگر به دنبال موفقیت بلند مدت برای کار خود هستید باید برای فرهنگ سازی ارزش زیادی قائل شوید. با اینکه بسیاری از کسب و کارهای خانوادگی با دید کارآفرینی فردی شروع می شوند، اما نسل های بعدی باید این فرایند را به شکل امروزی درآورند و برای زمان خود برنامه داشته باشند. طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۴۰ درصد شرکت کنندگان گفته بودند که حرفه ای سازی کسب و کارشان، چالش اصلی آنها در ۵ سال آینده کاری شان خواهد بود. حرفه ای سازی به معنای ایجاد ساختار و مقررات برای چشم انداز و فعالیت شرکت است، به این ترتیب تجارت های خانوادگی می توانند علاوه بر نوآوری بهتر، پیشرفت سریع تر، صادرات مضاعف و… داشته باشند. بنابراین بدون یک بنیان فرهنگی قوی نمی توانید از نسل بعد انتظار انجام کارهای دشوار و خلاقیت داشته باشید.

 

۴- برای هوش هیجانی ارزش قائل باشید.

از آنجا که شرکت های زیادی، مدل های مدیریت مشارکتی را بر مدل های مدیریت فرماندهی و کنترل ترجیح می دهند، هوش هیجانی می تواند کمک زیادی به کسب موفقیت نماید. در اینجا منظور از هوش هیجانی عواملی نظیر خودآگاهی، خود تنظیمی، همدلی و مهارت های اجتماعی مرتبط است. در حالت ایده آل، همه خانواده ها این عوامل هوش هیجانی را به کودکان خود یاد می دهند. اما در واقعیت همه اعضای خانواده به این مهارت های نرم دست نمی یابند. مطمئنا در چنین شرایطی، گفتگو و ارتباط راه چاره است زیرا اعضای ناهنجار خانواده در محیط کار نیز شرایطی مشابه را به وجود می آورند. خانواده ای که نتواند با هم ارتباط برقرار کرده و با روش های سالم با هم همکاری کنند، نمی توانند در پیشبرد یک کسب و کار نیز با هم همکاری داشته باشند.

 

۵- اهداف خانوادگی را به وضوح تدوین کنید.

در این نوع کسب و کارها باید درک درست، متقابل و مشخصی از نحوه فعالیت وجود داشته باشد. به عنوان مثال، آیا به دنبال جریان نقدی کوتاه مدت برای خانواده هستید؟ آیا درصدد کسب دارایی بلند مدت هستید؟ آیا کار تضمین شده برای همه اعضای خانواده، هدف شما است؟ آیا با این روش زندگی می خواهید اعضای خانواده را در کنار هم حفظ کنید؟ پس باید انتخاب خود را مشخص کنید.

 

مطالب مرتبط:

برنامه کسب و کار (Business Pla

مدل کسب و کار (Business Model)

مشاوره کسب و کار

توصیه های مشاوره کسب و کار برا

مزیت های استخدام یک مشاور کسب

چرا به مشاور کسب و کار نیاز دا

 

آیا نیاز به مشاوره در زمینه کسب و کار خود دارید؟

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید!

 

ما راه حل را می دانیم ، در غیر اینصورت آنرا می یابیم.           .We know the solution, Otherwise We will find it

ارتباط با ما

درباره ما

علیرغم وجود فرصت های گوناگون برای ادامه این مسیر در خارج ازکشور، دغدغه اداره کسب و کارها به شیوه کاملا سنتی در کشور عزیزمان من را بر آن داشت که قدم به عرصه مشاوره کسب و کار گذاشته تا بتوانم به نوبه خود گام هایی را هر چند کوچک در نزدیک تر کردن شیوه مدیریت کسب و کارهای کشورمان به سمت استانداردهای روز دنیا بردارم.