business-cour52.jpg

پس از مشخص شدن سبد کسب و کار (پرتفولیو) هر سازمان و جهت گیری های آتی سازمان در راستای میزان سرمایه گذاری در هریک از کسب و کارها نوبت به برنامه ریزی استراتژیک در سطح کسب و کار و به تبع آن تعیین استراتژی های هریک از واحد های استراتژیک کسب و کار(SBU) خواهد رسید. با توجه به اینکه هر واحد کسب و کار متشکل از دپارتمان هایی نظیر بازاریابی،مالی،حسابداری،منابع انسانی،خرید ،عملیات و ... باشد باید اکثر این حوزه های وظیفه ای برای دستیابی به اهداف استراتژیک با یکدیگر همکاری کنند.

استراتژی در هر SBU نشانگر اولویتها در بازار هدف ،منابع در دسترس،محدودیت های مالی و سایر راهنمایی های لازم برای توسعه برنامه های بازاریابی است.برنامه بازاریابی  ممکن است در غالب برنامه کسب و کار گنجانده شود و یا به صورت جداگانه تدوین گردد.اگر در داخل آن باشد بیش از نیمی از برنامه کسب و کار را به خود اختصاص می دهد که این سهم در کسب و کارهای کوچک(فروشگاه های خرده فروشی،رستوران ها و ...) می تواند بیشتر هم باشد،برنامه ها و طرح ها ممکن است برای جذب سرمایه برای یک پروژه کسب و کاری جدید یا شفاف سازی کسب و کار داخلی و استراتژی های بازاریابی تدوین گردد.

در تصویر زیر نمونه یک برنامه کسب و کار را مشاهده می نمایید.در قسمت ششم استراتژی های اصلی که شامل اقدامات استراتژیک طراحی شده برای بازاریابی،کیفیت،منابع انسانی ،توسعه کسب و کار و ... را مشاهده می نمایید.

bp654.jpg

حال در این میان برنامه ریزی بازاریابی ابزاری است که بوسیله آن یک سازمان بسیاری از عوامل داخلی و خارجی که بر توانایی اش در بدست آوردن فروش سودآور بیشتر اثر گذار است را نظارت و کنترل کند. و از طریق جایگاه رقابتی که برای دستیابی به اهدافش انتخاب کرده است( با ذینفعان) ارتباط برقرار کند.بنابراین امکان پذیر نیست که یک سازمان فعالیت های بازاریابی خود را  به صورت جداگانه از سایر حوزه های وظیفه ای کسب و کار برنامه ریزی کند .در نتیجه فرایند برنامه ریزی بازاریابی باید مطابق با سیستم برنامه ریزی سازمانی باشد.

 

مطالب مرتبط:

نگارش طرح کسب و کار یا بیزینس

راهنمای نوشتن برنامه بازاریابی

تغيير نحوه ارتباط با مشتريان

بیزینس پلن و طراحی بیزینس پلن

بخش های اصلی بیزینس پلن

اهمیت بیزینس پلن ، طرح کسب و ک

 

آیا نیاز به مشاوره در زمینه کسب و کار خود دارید؟

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید!

 

ما راه حل را می دانیم ، در غیر اینصورت آنرا می یابیم.           .We know the solution, Otherwise We will find it

ارتباط با ما

درباره ما

علیرغم وجود فرصت های گوناگون برای ادامه این مسیر در خارج ازکشور، دغدغه اداره کسب و کارها به شیوه کاملا سنتی در کشور عزیزمان من را بر آن داشت که قدم به عرصه مشاوره کسب و کار گذاشته تا بتوانم به نوبه خود گام هایی را هر چند کوچک در نزدیک تر کردن شیوه مدیریت کسب و کارهای کشورمان به سمت استانداردهای روز دنیا بردارم.